STRONA GŁÓWNA ≫ ZAKRES DZIAŁAŃ ≫ WYŻYWIENIE

Jako jeden z nielicznych łódzkich domów pomocy społecznej zamiast cateringu mamy własną kuchnię, a przy niej stołówkę mieszczącą jednorazowo około czterdziestu osób. Zróżnicowane posiłki – pięć dziennie – w większości są tradycyjne, a ich wielkość zawsze jest odpowiednia względem potrzeb i oczekiwań każdego z Mieszkańców.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowe i smaczne jedzenie jest jedną z najważniejszych rzeczy dających poczucie domowego ciepła, dlatego też każdego dnia, łącznie ze świętami, gotujemy świeże posiłki.
Niczego nie odgrzewamy, ograniczamy też do absolutnego minimum korzystanie z produktów mrożonych i gotowych, zatem nawet tak pracochłonne potrawy jak: pampuchy, kluski z mięsem, kopytka, kluski leniwe, czy krokiety wykonywane są ręcznie na miejscu. Obiady piątkowe i postne – zgodnie z tradycją – są bezmięsne.
Rodzaj i sposób przyrządzania posiłków jest dostosowany do stanu zdrowia, prowadzimy diety: normalną, lekkostrawną, cukrzycową, wątrobową, wątrobową-niskotłuszczową, trzustkową, bezmleczną, wysokobiałkową, niskokaloryczną, wegetariańską.

Potrawy przygotowuje zespół złożony z trzech kucharek i czterech pomocy kuchennych, wykorzystują oni specjalistyczny sprzęt gastronomiczny, m.in.: nowoczesne urządzenie wielofunkcyjne NMK110 typu “wilk”, bemar wodny wolnostojący, piec konwekcyjny, krajalnica, dużych rozmiarów patelnie i kotły. Nasi pracownicy pomagają też w przygotowaniach potraw na Łódzką Wigilię Miejską oraz wykonują wszystkie potrawy na naszą największą coroczną imprezę – Ognisko Integracyjne dla Osób Niepełnosprawnych i Starszych – Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.

Posiłki (podawane na stołówce lub w pokojach Mieszkańców) są następujące:

ŚNIADANIE
DRUGIE ŚNIADANIE
OBIAD
PODWIECZOREK DLA CUKRZYKÓW
KOLACJA
(Zawsze istnieje możliwość otrzymania przekąski między posiłkami.)

Przykładowe menu zwykłe.

Śniadanie: manna na mleku, parówki, ketchup, musztarda, masło, pieczywo, herbata,
II Śniadanie: owoc,
Obiad: grochówka, ziemniaki, karczek sauté, surówka z kapusty pekińskiej, mięta z cytryną  //  dieta lekkostrawna: zupa koperkowa, ziemniaki, karczek gotowany z sosem pomidorowym, brokuł, mięta z cytryną,
Podwieczorek: serek ziarnisty, masło, pieczywo,
Kolacja: salceson, musztarda, masło, pieczywo, herbata  //  dieta lekkostrawna: schab pieczony, ogórek zielony, masło, pieczywo, herbata.

Przykładowe menu specjalne.

Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.
Śniadanie: biała kiełbasa, jajko, chrzan, żurek, masło, pieczywo, herbata,
II Śniadanie: ciasto mazurek lub babka / mandarynki,
Obiad: rosół z makaronem, ziemniaki, pieczone udko z kurczaka, marchewka z groszkiem, kompot z jabłek,
Podwieczorek: serek kanapkowy, masło, pieczywo,
Kolacja: schab gotowany, sałatka jarzynowa, masło, pieczywo, herbata.

Wigilia Bożego Narodzenia.
Śniadanie: twarożek ze śmietaną i szczypiorkiem/ser żółty, owsianka na mleku, masło, pieczywo, herbata,
Wieczerza: zupa grzybowa z makaronem, barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, makiełki, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, śledź w oleju, śledź w śmietanie, karp w galarecie, karp smażony, ryba smażona, kompot z suszu, ciasto makowiec, czekolady i pomarańcze.

≫ ALBUM ZDJĘĆ – KUCHNIA I STOŁÓWKA

≪ ZAKRES DZIAŁAŃ


≫ USŁUGI SOCJALNE
≫ USŁUGI OPIEKUŃCZE
≫ USŁUGI PIELĘGNACYJNE
≫ USŁUGI PIELĘGNIARSKIE
≫ REHABILITACJA
≫ ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE
≫ USŁUGI PSYCHOLOGICZNE
≫ KULTURA I OŚWIATA